Wczesne objawy ciąży

Czekasz na ten pierwszy znak? Bacznie obserwujesz swoje ciało szukając czegoś co potwierdzi, że się udało? Z niecierpliwością myślisz o dwóch kreskach na teście? A może nie planowałaś zachodzenia w ciąże, ale COŚ się zmieniło? Jak to rozpoznać? Kiedy zrobić pierwsze USG? Jeśli masz w głowie podobne pytania – ten wpis jest dla ciebie, bo w nim dowiesz się jakie są wczesne objawy ciąży.

Zatrzymanie miesiączki

Najbardziej oczywista rzecz – jeżeli twoja miesiączka się spóźnia jest to znak, że możesz być w ciąży. Jednakże wahania długości cyklu mogą mieć inne przyczyny – przebyte niedawno infekcje, przyjmowane niektóre leki, w tym antybiotyki, silny stres, znaczące zmiany w twoim życiu czy zmiana klimatu. Jeżeli miesiączka spóźnia się z przyczyn innych niż ciąża to znaczy, że tak naprawdę przesunęła się owulacja, ponieważ na skutek wystąpienia któregoś z powyższych czynników twoje ciało uznało, że to nie jest najlepszy moment na poczęcie. Nasze ciała są tak naprawdę bardzo mądre!

Powiększenie, tkliwość piersi

Jest to jeden z pierwszych sygnałów, które wysyła nasze ciało. Występuje bardzo często, bo aż u 95% kobiet. Już od początku ciąży na skutek wzrostu stężenia hormonów piersi stają się większe i obrzęknięte. Niektóre kobiety już na tym etapie muszą kupić nowy biustonosz, inne opisują to jako zmianę zauważalną, ale nie aż tak uciążliwą. Są też takie, które wręcz płaczą z bólu i narzekają na duży dyskomfort związany z powiększonym biustem. Oczywiście brak bólu nie musi być złym znakiem, bez obaw.

Bóle podbrzusza

Zdecydowanie najbardziej niepokojące z dolegliwości, bo kojarzą się z krwawieniem miesiączkowym i poronieniem. Pojawiają się dość często, bo aż u 80% kobiet i nie muszą oznaczać nic złego. To zrozumiałe, że powiększająca się macica boli.

Senność i zmęczenie

Dolegliwość tak męcząca, że potrafi znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Ciąża jest dla kobiecego ciała obciążająca. Rozwój zarodka wymaga zwiększonego przepływu krwi i jej składników przez narząd rodny. Cała uwaga skupia się wokół rozwoju maluszka przez co organizm jest trochę „zepchnięty” na drugi plan. Do mózgu dopływa mniej krwi co skutkuje zmęczeniem i sennością, której często nie da się opanować.

wczesne objawy ciązy 2

Wahania nastroju

To co się dzieje w głowie w ciąży może być dobrym scenariuszem na komedie. Płacz i wzruszenie na widok reklamy pieluszek przeplata się ze złością wynikającą z najdrobniejszych głupot. Ktoś kiedyś trafnie powiedział, że w ciąży z mózgu robi się budyń, a kobieta jest jedną wielką burzą hormonów! To, że sama przestajesz siebie rozumieć wcale nie oznacza, że coś jest z Tobą nie tak – to po prostu ciąża z pełnią swoich uroków.

Częste oddawanie moczu

Niestety pojawia się już od samego początku. Dlaczego tak jest? Przecież brzuch się jeszcze wcale nie powiększył? Otóż jest to sprawka zwiększonej ilości krwi i działania hormonów. Jak napisałam powyżej rozwijający się zarodek potrzebuje dużo krwi i jej składników, aby się rozwijać. Większa ilość krwi to większa jej filtracja w nerkach i więcej moczu. Ponad to na skutek działania progesteronu mięśnie pęcherza moczowego się rozluźniają i szybciej odczuwamy potrzebę jego opróżnienia. Bywa to szalenie uciążliwe! Do toalety możesz chodzić nawet kilka razy na godzinę. Niestety nie ma tu żadnych magicznych rad. Jedynym sposobem ograniczającym wizyty w toalecie może być ograniczenie przyjmowania płynów, ale tego zdecydowanie nie polecam! Jeżeli czytałaś moje poprzednie wpisy już wiesz, że woda jest dobra na wszystko. Poza tym brak odpowiedniego nawodnienia pociągnie za sobą konsekwencje w postaci innych dolegliwości – zaparć, obrzęków, bólu głowy i gorszego samopoczucia i stworzy się błędne koło.

Nudności i wymioty

Klasyczny objaw ciąży znany z filmów! Mnie osobiście sceny, na których dziewczyna biegnie nagle do toalety i zaczyna wymiotować po czym okazuje się, że jest w ciąży lekko śmieszą. Oczywiście nie dlatego, że śmieszy mnie sam objaw, bo jeżeli wystąpi to jest bardzo męczący i wyniszczający, ale prawda jest taka, że (na szczęście) dotyka zaledwie 10% ciężarnych kobiet i przedstawianie go jako objawu numer jeden jest lekko zabawne. Same nudności zdarzają się częściej – mniej więcej u co drugiej kobiety. Polecanym sposobem radzenia sobie z nudnościami jest przyjmowanie imbiru – w postaci preparatów z apteki, korzenia imbiru, herbaty z imbirem, nawet cukierków imbirowych! Możliwości jest wiele. Ważne by przyjmować imbir regularnie, kilka razy dziennie przez dłuższy czas i nie zrażać się, jeżeli po 3 dniach nie widzisz poprawy. Jest całkowicie bezpieczny, a naprawdę może pomóc!

USG i gonadotropina kosmówkowa

Badanie USG i oznaczenie gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG) z krwi potwierdzą ciążę na 100%. Pęcherzyk będzie widoczny w obrazowaniu USG najwcześniej w 5. tygodniu ciąży, czyli tydzień po dacie spodziewanej miesiączki, beta-HCG można wykryć we krwi już w okolicy 4. tygodnia ciąży.

Poza powyższymi objawami niektóre kobiety, jeszcze zanim zrobią pierwszy test WIEDZĄ, że COŚ się zmieniło. Może to intuicja i coś wewnętrznego w nas co wyprzedza fizyczność i ciało. Zdecydowanie najbardziej tajemnicze i niesamowite, gdy kobieta PO PROSTU TO WIE.

You Might Also Like